Zorunlu Trafik Sigortası Yapan Bankalar

Zorunlu Trafik Sigortası Yapan Bankalar;
Sigorta Ve Genel Bilgiler
Günümüzde çoğu banka sigorta hizmeti sunmaktadır. Bu hizmetlerden birisi de zorunlu araba sigortasıdır. Yasa ile koruma altında bulunan bu sigorta 2918 sayılı Trafik Koruma Kanunu ile 13.10.1983 yılından itibaren zorunlu kılınmıştır. Adı üzerinde yapılması gereklilik olan bu sigorta yapılmadığı takdirde araç sahibine ceza kesilmekle birlikte araç trafikten men edilmektedir. Aracın trafiğe geri dönmesi zaman gerektireceği için ve aynı zamanda otopark ödemesi yapılacağı için sigortanın yapılmaması maddi olarak çok yıpratıcı olacaktır.
 
Sigorta Yapan Yerel Bankalar
 
Zorunlu araba sigortası yapan bankaları listeleyecek olursak; Ziraat Bankası, İş Bankası, Halkbank, Garanti Bankası, Akbank, QNB Finansbank, Türkiye Ekonomi Bankası, Yapı Kredi Bankası, Vakıfbank ve Denizbanktır. Aynı zamanda banka olmamasına rağmen PTT(posta-telefon-telgraf) de zorunlu trafik ve araba sigortası hizmeti sunmaktadır. Bu bankalar arasından Ziraat Bankası devlet sermayeli bir kuruluş olduğu için diğer bankalara nazaran daha revaçtadır.
 
Zorunlu Sigortanın Avantaj ve Faydaları
 
Zorunlu araba sigortası bize acil yol yardım hizmeti, tıbbi yardım, afet yardımı, yedek araç yardımı ve seçtiğimiz pakete göre yardım ve tamirat paketlerinden hizmet sunabilir.
 
 Sigortalar Ve Bankalar Hakkında Genel Bilgiler
 
HalkBankası tarafından sigorta yaptıran araç sahiplerine banka her yıl katlanarak artan hasarsızlık indirimi sunmaktadır. Bu da HalkBankasını cazip kılan unsurlardan birisi haline gelmektedir. Bu sigortaları yapabilmek mobilden de mümkünken size en yakın banka şubelerine giderek sigortanızı yaptırabilirsiniz. Bu sigortayı yaptırmış olmak için 18 yaşını doldurmuş olmanız yeterlidir. Bankaların bir diğer avantajı ise özel sigorta şirketleri kadar uğraştırmaması, kaza durumunda tadilat ve tamirat için beklemekle uğraşmamanız, üçüncü kişilere isabet eden maddi zararları karşılama konusunda size yardımcı olmasıdır.
 
Ödeme koşullarında ise hem nakit hem de taksit ile kredi kartı ödemesi kabul etmeleri ayrı bir avantaj sunmaktadır. Dezavantaj oluşturan durumlar da mevcut bulunmaktadır. Örneğin İş Bankası kamyon, kamyonet gibi büyük tonajlı ya da yüksek gabarili araçlara sigorta yapsa bile sınırsız sigorta paketinden faydalandırmıyor olmasıdır. Bankaların sigortalar hakkında koyduğu şartları ve ödeme yöntemlerini internet siteleri ve ya en yakın şubelerinden öğrenebilirsiniz.

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.