Evliliği Tehlikeye Sokan Durumlar

İletişimsizlik

 
İletişimsizlik, evlilikleri tehlikeye sokan en önemli sebeplerden biridir. Sorunları, istekleri, duygu ve düşünceleri birbirine anlatamayan eşler arasında büyük sorunlar oluşabilir. Anlatamamak ve Anlayamamak, işte bu iki durum evlilikleri tehlikeye altına sokmaktadır. Bu yüzden kadın ya da erkek, bir derdi, sıkıntısı, yada yaşadığı herhangi bir duyguyu, eşiyle paylaşmalı, eşi de onu anlamak için, büyük çaba sarf etmelidir.
 

 Değişim Beklemek

 
Evlilik öncesinde hoş görülebilen davranışlar, evlendikten sonra, göze batmaya başlayabilir ve çiftler birbirlerini değiştirmek isteyebilirler. Değişiminde hep karşı taraftan gelmesini beklerler. Bu durum evlilikte büyük sorunlar doğurabilir. Çiftler, birbirlerinden aşırı değişim beklemeden olduğu kabul etmeye çalışmalı ve mümkün olabiliyorsa olumsuz davranışlarını törpülemeye çalışmalıdır.
 

 Aile Yapılarının Farklı Olması

 
Hep söylenen bir cümle vardır, sadece çiftler değil, ailelerde evlenmiş olur diye. İki farklı görüşleri olan aile tarafları, çifte müdahale ederek, belli kalıplara göre davranmasını bekleyerek çiftin evliliğine zarar verebilir. Evlendikten sonra, farklı yaşam tarzlarında yetişen çiftler, eşlerinin davranışlarını yadırgayabilir ve onun yaşamına ayak uydurmakta zorluk yaşayabilir. Yani ailelerin de, uyumlu olması önemli bir faktördür.
 

 Cinsellik İle İlgili Sorunlar

 
Evliliği ayakta tutan en önemli durumlardan birisi de cinsel hayatlarıdır. Erken boşalma, cinsel isteksizlik, vajinismus, sertleşememe gibi sorunlar, evlilikleri tehlike altına sokabilmektedir. Böyle durumlarda, mutlaka bir uzman yardımına başvurmak gerekir. Bu sorunlar genellikle psikolojik nedenlerden dolayı kaynaklanmaktadır.
 

 Duyguların Değişmeye Başlaması

 
Flört döneminde yaşanan aşk, tutku, heyecan gibi duygular evlendikten sonra, önceliklerin değişmesi, maddi sıkıntıların oluşması gibi durumlarla değişkenlik gösterebilir ve hissedilemez hale gelebilir. Eskisi gibi olmak isteyen çiftler hayal kırıklığı yaşayabilir ve bu durumda evliliklerini tehlike altına sokabilir. Çiftler, birbirlerine eski özeni göstermeye çalışmalı ama aşırı beklenti altına girmemeli ve şartları kabul etmeye çalışmalıdır.
 

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.