Yeni Aşkın Belirtileri

Yeni Aşkın Belirtileri

Hemen hemen herkesin bir buluşma sonrası yaşadığı belirsizlik durumudur. Kişinin aklında onlarca soru oluşmuştur.’ Acaba bunu söyleyerek bana ne demek istedi, aslında kötü bir enerjisi yoktu bana karşı ya da sanmıyorum beni hiç beğenmiş gibi değildi’ gibi birçok olumlu olumsuz analizler yapmaya çalışırız kendimizce. Karşımızdaki kişi hakkında çıkmaza gireriz bu sorularla. Tehlikeli bir durumdur aslında çünkü bazı insanlar tamamen negatif olarak benimser her şeyi karşındaki kişinin ondan hoşlandığını düşünerek kendini kandırıyor olabileceğini düşür ve kendini ikna ederi. Bazı kişiler ise olaya tamamen pozitif yaklaşıp kendini kandırmaya meyilli olabilirler.
Bunların yanı sıra yıldırım aşkı tabii ki var. Tokat gibi hiçbir ayak diremeye imkan vermeden. İlk bakışta deli bir aşktır. Ta ki bu delilik saman alevi gibi hızlı parlayıp çabuk sürse bile.
Düşünün bir buluşma sonrasındasınız ve kendi kendinizle kaldığınız bir an kalbinizin mırıldanmaya başladığınızı hissediyorsunuz ama kalbinizin konuştuğu dilin aşk olup olmadığına karar veremiyorsunuz. Ancak bazı ipuçları bize yol gösterebilir. İşte yeni başlayan aşkın küçük analizi:

Pembe yanaklar

Aşkın bize vücut ile gönderdiği belirtileri hep göz ardı ederiz ama aşkta ilk belirtiler beden ile olur. O anda yaşanılan endişe bedende adrenalin yükselmesine ve bu da kalp ritminin hızlanması sonucu özellikle ellerde olmak üzere terlemeye neden olur. Aşk adrenalin duygusunun yanında mutluluk hormonu olarak bilinen serotonin de salgılar. Bu aşk hormonları kılcal damarların genişlemesine ve yanakların kırmızı görüntü almasına sebep olur. Aynı zamanda pek bilinmese de boynun da rengi değişir. Bu renklenme bakışları üzerine çeker ve tatlı bir duygu oluşturur karşısındaki kişi için.

Ses tonu

Konuşmanın ileri evrelerinde ses değişiklik göstermeye başlar. Her iki tarafta birbirini baştan çıkarmak için bu durumu kullanır. Kadınlar,  olduğundan daha ince bir ton ile konuşmayı tercih ederken erkekler, daha boğuk bir ses tonuna sahip olurlar.

Sakarlıklar

İlk tanıştığımız kişinin gözünde ilginç görünmek isteriz her zaman. Sıradan olmak istemeyiz. Fakat etkilemek isteriz ama bardağı düşürüp kırarız. Aslında bu tür sakarlıklar arzunun gücünün başka cisimlere yansıtmaktır. Hatta karşı tarafın aklımızı karıştırdığının onun karşısında bildiklerimizi unuttuğumuzu söylemenin dolaylı yoludur. Bu sakarlıkları yaşayan kişinin yüzünde istenmeyen etkiler bıraksa da bu karşıdaki kişi için tam tersi güçlü etki bırakır. Yani bu durum oldukça ümit vericidir.

Taktikler

Yeni aşk başlangıçları her zaman şüphe belirsizlik ve azap doludur. Bu durumları gizlemek için gülünç taktikler uygulamaya çalışırız. Onu sürekli düşündüğümüzü ve ondan herhangi bir şey beklediğimiz anlaşılmasın isteriz. Mesela telefon çalmasını beklemiyor gibi davranırız başka şeylerle meşgul olduğumuzu anlatmaya çalışırız ama beklemekten de sıkılırız. Sebebi çok basit: Reddedilmekten korktuğumuz için kendimizi açığa çıkarmaktan kaçınırız.

Direnmek

Siz de ‘hayır, mümkün değil, istemiyorum, düşünmüyorum, ben başka şeyler yapmak istiyorum, şuan çok erken’ diyip kendinizi aşkın kollarında bulanlardan mısınız? Yeni aşkın vazgeçilmez direnişleridir. Arzularımızdan korktuğumuz için çoğunlukla onunla yola çıkmak yerine kaçmayı daha cazip buluruz. Ya sürmezse ve biter korkusuyla gelecekteki olabilir kaderin önüne geçmek ve mutluluğun kısa süreceği düşüncesi ile kaçmak daha iyi bir seçenek olarak önümüze çıkar

Hayaller

Yeni bir aşkın başlangıçlarında geleceğe dair mutlu hayaller kurma eğilimi gösteririz. Bunun temelinde geleceğimiz hakkında kendimizi güvence altına almak istemek vardır. Hayal kurarak belirsizlik evresini birazda olsa atlamış olur kişi.
Ortak noktalarda mutluluğu bulmak
Etkilendiğimiz veya beğendiğimiz biri ile tanıştığımızda uç noktaları en aza indirgeyip ortak noktaları arttırma eğiliminde oluruz. Düşünün siz ortak noktanızın az olduğu kişiye mi ilginizi arttırırsınız yoksa ortak noktanızın çok olduğu kişiye mi? İlk tanışmada ortak noktalar karşı tarafa gönderilen işaretlerdir. Bu da bizi daha da iyi hissetmemizi sağlar.
 

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.