Mantar Enfeksiyonlarına İyi Gelen Bitkisel Tedavi Yolları

Cilt hastalıkları içerisinde görülme olasılığı yüksek olan mantar enfeksiyonu, vücudun birçok bölgesinde çıkabilir. Kol, sırt, karın, bacak, vajina gibi birçok bölgede görülebilecek bir cilt problemidir. Mantar enfeksiyonları erkeklere oranla, kadınlarda daha yaygın şekilde görülen bir hastalıktır.

Mantar Enfeksiyonlarına İyi Gelen Bitkisel Tedavi Yolları
Mantar Enfeksiyonlarına İyi Gelen Bitkisel Tedavi Yolları

Mantar enfeksiyonunda her ne kadar ilk akla gelen bölge vajina olsa da vücudun farklı yerlerinde de rastlanıldığı olabiliyor. Fakat en yaygın haliyle görülen enfeksiyonun vajina bölgesinde olduğunu söyleyebiliriz. Vajinada oluşan mantar enfeksiyonun tahriş, akıntı ve kaşınma problemleri yaratabilme ihtimali yüksektir.  

Vücutta Mantar Enfeksiyonu Neden Olur? 

Vücutta yayılma gösterebilen cilt hastalığının meydana gelmesinin altında yatan pek çok sebep vardır. Mantar enfeksiyonu neden olur diye incelediğimizde şu nedenlere bağlı olarak ciltte görülme olasılığı söz konusudur; 

  • Duştan çıktıktan sonra vücudun ıslak kalması, yeteri kadar kurutulmaması  
  • Obezite ile ilgili sıkıntılar  
  • Ortak eşya kullanımı 
  • Antibiyotik kullanımın uzun süre olması  
  • Terleme yapacak dar kıyafetlerin giyilmesi  
  • Çok sıcak yaz günlerinde ayakların kapalı tutulması ve hava almaması  
  • Bağışıklığınızı zayıflatmaya neden olabilecek hastalıklar  

Sebeplere bağlı olarak cildinizde enfeksiyonel sorunlar oluşmaya başlar. Dermatoloji polikliniğine giderek yardım alabileceğiniz gibi isterseniz de enfeksiyonları doğal yollarla da gidermeye çalışabilirsiniz.  

Mantar Enfeksiyonları İçin En Etkili Doğal Tedavi Yöntemleri  

Vücudunuzda çıkan mantar rahatsızlıkları, bir süre sonra çekilmez bir hal almaya başlar. Fiziki yapınızı kötü şekilde gösteren ve şikayetçi olmanıza neden olacak mantar enfeksiyonuna karşı doğal tedavi yöntemlerine başvurabilirsiniz. Evinizde bulundurmuş olduğunuz faydalı, şifa saçan doğal ürünler ile cilt sorunlarınızın kolayca yok edilmesini sağlayabilirsiniz.  

Mantar enfeksiyona ne iyi gelir diye öğrenmek isteyenler için denemeniz gereken en faydalı tedavi yöntemlerini sıralayalım; 

Yoğurt: Sağlıklı süt ürünlerinden olan yoğurdun içerisinde dost bakteriler bulunur. Bu bakteriler, vücudunuzdaki enfeksiyonların ilerlemesini durdurur. Cildinize şekersiz yoğurdu sürerek 20-30 dakika kadar bekletin. Enfeksiyonun ciltte yaratmış olduğu kaşıntıyı geçirerek, cildin rahatlamasını sağlamış olacaktır. 

Hindistan Cevizi Yağı: Antifungal özelliğe sahip olmasıyla bilinen Hindistan cevizi yağı, cilt hastalıkları tedavisinde kullanılır.  Ciltteki mantarlara karşı öldürücü bir etkiye sahiptir. Cildinizde sürekli olarak çıkan mantar hastalıkları varsa günde 3 defa olmak kaydıyla Hindistan cevizi yağını sürebilirsiniz. Enfeksiyona karşı daha etkili olması içinde Hindistan cevizi yağı ve tarçın yağını eşit oranlarda karıştırarak mantar olan bölgelere sürebilirsiniz.  

Elma Sirkesi: Güzellik, şifa saçan özelliği bilinen elma sirkesinin enfeksiyona karşı da olumlu etkileri bulunur.  Elma sirkesinin içeriğinde yer alan etkili özler, mantarı öldürmeye yardımcı olur. Ilık suyun içerisine bir iki çorba kaşığı kadar elma sirkesini ekleyerek içebilirsiniz.  

Sarımsak: Şifa özelliğiyle bilinen ve günlük hayatta tüketilen sarımsağın enfeksiyonu öldürücü bir yanı bulunur.  Sarımsak içerisinde bulunan anti bakteriyel bileşenler sayesinde, mantar enfeksiyonu hastalığı üzerinde iyileştirici etkiler ortaya koyar.  

Kızılcık: Antifungal ve antibakteriyel bileşenlerine sahip olan kızılcık, mantar hastalıkların tedavi edilmesine yardımcı olur. Yalnızca mantar hastalıklarını iyileştirmediği gibi idrar ve mesanedeki enfeksiyonlar içinde kullanabileceğiniz doğal tedavi yöntemleri arasındadır.  

Vajinal Mantar Tedavisine Neler İyi Gelir? 

Mantar, toplumumuzda çok fazla önemsenmeyen hastalıklardan biridir.  Vajina bölgesinde de çıkan mantar enfeksiyonları, koku ve tahriş gibi problemlerin oluşmasına zemin hazırlar. Enfeksiyonel bu rahatsızlığın tedavi edilmediği zaman, kronikleşen bir problem haline dönüşmeye başlayacağını bilmelisiniz. Vajinada mantar enfeksiyonu için iyi gelecek kremler kullanılması tavsiye edilse de doğal yollarla da geçmesini sağlayabilirsiniz.  

Vajina enfeksiyonuna karşı iyi gelecek ve kullanabileceğiniz doğal tedavi yöntemleri şu şekildedir; 

  • Aloe Vera ile vajinadaki mantar enfeksiyonlarının iyileştirilmesini sağlayabilirsiniz. 
  • Vajina mantar ve benzeri enfeksiyonlarda Kadife çiçeği iyi gelen tedavi yollarındandır. 
  • Ekinezya bağışıklığı güçlendirdiğinden dolayı kullanımı tercih edilir.

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.