Ağızdan Nefes Almanın Zararları

Ağızdan nefes almanın zararları burundan nefes almaya göre değerlendirilen ve olumsuz sonuçlar nedeniyle dikkat edilmesi gereken konulardır. 

Hangi Durumlarda Ağızdan Nefes Almalı? 

Ağız ve burundaki delik, nefes almamızı sağlayan yollardır. Bu yollardan burundan nefes almak doğru olarak kabul edilirken ağızdan nefes almak burun delikleri tıkalı olduğunda yapılmalıdır. Ayrıca aktif spor yaparken burundan alınan nefese ek bir destek gerekiyorsa ağızdan alarak dengeleme sağlanmaktadır. 

Yorgunluk ve Göğüs Ağrısı 

Ağızdan sürekli nefes almak bazı kötü etkilere neden olabiliyor. Bu etkilerden ilki yorgun hissetmektir. Uyuşma ve uyuşuk bir enerji sıklıkla bu kişilerde görülür. Burundan yeteri kadar nefes alınmadığında ve sürekli ağızdan aldığınızda oksijeni verimli kullanmaya çalışan vücudumuz ek çaba sarf ederek bu soruna neden olur. Burundan alınan nefesle beraber oksijen daha kolay şekilde vücutta hazmedilir ve hücrelere gönderilir. Bu durum göğüs ağrısıyla da alakalıdır. Yani göğsünüzde ekstra ağrı ve baskı hissedebilir, daralma hissi yaşayabilirsiniz.  

Uykuyu Yeterince İyi Alamamak 

Ağızdan nefes almanın zararı olarak uyku alamamak en önemli olumsuz etkilerden biridir. Uyku ihtiyacının tam olarak giderilememesi birçok sorunu da beraberinde getirecektir. Oksijen alımı ve değerlendirilmesi ile uyku kalitesi arasında bağ olduğu bilinen bir gerçektir. Spor yapan kişiler daha çok oksijen yakar ve uykuları da bu nedenle daha derin olabilir. Sürekli ağızdan nefes almak beyinde uykuyu zorlaştırıcı etki yapacaktır.  Kabuslar bu sürece eşlik edebilir. 

 Ağızla Alakalı Sorunlar 

Ağızdan nefese odaklanan bir kişi bakterilerin üretimine yer açmış olur ve kendi savunma mekanizmasını zayıflatmış olur. Sürekli ağızdan nefes ağız içinde şu sorunlara neden olabilir: 

  • Sağlıksız dişler 
  • Diş eti sorunları 
  • Ağız kokusu 
  •  Yetersiz ağız hijyeni sorunlarına neden olabilir.  

Beyin vPsikolojiyle Alakalı Sorunlar 

Nefes alıp verme ile zihinsel durumlar arasında paralellik vardır. Konsantrasyon bozukluğu, anksiyete, kararsız ve huzursuz zihin, stres hormonu seviyesinin önemli ölçüde yükselmesi, değişkenlik seviyesinde çoğalma, kontrolsüz davranış eğilimi ve panikatak sıkça görülür. 

Diğer Sorunlar Neler? 

Sürekli ağızdan nefes almanın zararları kas iskelet sistemi ve sindirim sisteminde de olumsuzluklara neden olabilir: Baş ağrısı, kas spazmı, kabızlık, mide bulantısı, aşırı öksürük gibi sorunlara neden olabilir.

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.