Uykusuzluk Neden Olur? Uykusuzluğa Ne İyi Gelir?

Uykusuzluğa Ne İyi Gelir; Uykusuzluğa Doğal Çözümler; 

Uykuya dalmak, her zaman başınızı yastığa koyup gözlerinizi kapatmak kadar basit bir durum olmayabilir. Geceleri hayal kurmaktan veya düşünmekten uykuya geçiş yapamayabiliriz. Bu durum her insanı rahatsız edebilmekte. Endişe etmeye gerek yok, uykusuzluğa iyi gelen çok basit yollar bulunmakta. Biz bu makalemizde uykusuzluğa ne iyi gelir, uykusuzluğa iyi gelen bitkisel çaylar ve uykusuzluğa doğal çözümler konularını ele almış bulunmaktayız. 

Uykusuzluğa Ne İyi Gelir ; 

Odanızı Uykuya Hazır Hale Getirin ;

Uyumadan 30 dakika önce odanızın camlarını açıp içerinin serinleşmesini sağlayın. Aynı zamanda odanızın temiz ve sessiz olması çok önemlidir. Uykuya dalmanın en iyi yollarından birisi odanızın serin olmasıdır. Açık giysilerle yatağa girmekte, uykuya dalmak için en iyi yollardan birisidir.  

Sıcak Duş Alın ;

Uykuya geçmeden hemen önce sıcak bir duş, uykunuzu getirecektir. Sıcak duşta 15-20 dakika kalmak hepimizi mayıştırır. Bu yüzden uyumadan 30 dakika önce sıcak bir duş almanız, uykusuzluğa ne iyi gelir sorusunun en etkili cevaplarından birisidir. 

Telefonla Oynamayın ; 

Yatağa girdikten sonra artık telefonla uğraşmayı kesmelisiniz. Karanlık ortamda telefon ışıkları, olan uykunuzu bile kaçırabilmekte. Bu bakımdan telefonla oynamanız kesinlikle önerilmez. 

Karanlıkta Oturun ; 

Yatmaya geçmeden bir saat öncesinde, evinizde ki tüm ışıkları kapatın. Televizyonunuzu yine izleyebilirsiniz ancak karanlıkta oturmanız beyniniz tarafından algılanarak uykunuzu getirmeye çok yardımcı olacaktır. 

Bu Yöntemi Denemelisiniz ; 

Uyku getirmek için çok farklı bir yöntem olan bu uygulamayı denemelisiniz.

  • Tamamen nefes alın ve ağzınızı kapatın
  • Nefesinizi 8 saniye tutun
  • 8 saniye boyunca nefesinizi dışarıya verin
  • Uykunuz gelene kadar bu maddeleri tekrar edin.

Çorap Giyin ; 

Çorap giyerek yatağa girmeniz uykunuzu çabuk getirecektir. Sıcak ayaklar, uykuya dalmaya çok yardım etmektedir. Bu yöntem bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Çorapla uyumaya alışık değilseniz ayağınızın altına alternatif olarak sıcak su torbası koyabilirsiniz. 

Göz Bandı Kullanın ; 

Uykuya geçmede büyük problemler yaşıyorsanız, yatağa girdiğinizde göz bandı takmanızı tavsiye ediyoruz. Bu bant psikolojik olarak bile uykunuzu getirecektir.  

Uykusuzluğa İyi Gelen Bitki Çayları ; 

Papatya Çayı ; 

Papatya çayı, uyku getirme konusunda yıllardır içilen en iyi bitki çayıdır. İçtikten yarım saat sonra kadar uykunuz gelmeye başlayacaktır. Aynı zamanda papatya çayı, insanları çok sakinleştirmekte. Uykusuzluğa ne iyi gelir sorusuna kesinlikle papatya çayını öneriyoruz. Aktarlardan kolayca temin edebilirsiniz. 

Tarifi ;10-15 adet kurutulmuş papatya çiçeklerinin üzerine su çekerek kaynamaya bırakın. Kaynadıktan sonra süzgeç yardımıyla bardağınıza servis edin. 

Şerbetçiotu Çayı ; 

Rahatlatıcı özelliğiyle bilinen şerbetçiotu çayı, uykusuzluğa ve hazımsızlığa da çok iyi gelmekte. Uykusuzluğa iyi gelen bitki çayları arasında bu bitkisel çayı da çok etkilidir. Aktarlardan temin edebilirsiniz.

Tarifi ;1 fincanlık kaynar suya 1 tatlı kaşığı şerbetçi otu çiçeği atın ve 5 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Ardından süzgeç yardımıyla bardağınıza servis edebilirsiniz.

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.