Tanrıların Adası Bali


Bir çok kişi tarafından tatil yapmak istediği yerlerden birisidir Bali Adaları. Bu yazımda size Bali nerededir ve Bali hakkında biraz genel bilgi vereceğim.
Bali Okyanusya ve Güney Doğu Asya’da yer alan bir Endonezya adasıdır.Tanrıların Adası olarak da bilinen ve başkenti Denpasar olan Bali’nin en önemli şehirleri ise, ikinci en büyük yerleşim olan Singaraja, tatil köyü Kuta ve adanın kültür merkezi olarak bilinen Ubud. Mercan kayalıklarıyla çevrili, cennet bir ada olan Bali’nin, güneyi beyaz, kuzey ve batı kıyıları ise siyah kumlarla kaplı sahillerden oluşuyor.
Nüfusu 2010 kayıtlarına göre 3,891,000 civarındadır. Bali adasının bağlı olduğu Endonezya müslüman kesimiyle dikkat çekmektedir. Nüfusa bakıldığında ise 230 milyon ile dünyanın en kalabalık 4. ülkesidir. Bali nüfusunun %93.2′ ni hindular geri kalan kısmını ise müslümanlar oluşturur.
Bunlara ilave olarak temel bilgileri şu şekildedir…
Yüzölçümü : 5561 kilometrekare
Para birimi : Endonezya Rupiahı
Resmi dil : Bahaya Endonezya’cadır. Ancak İngilizce genellikle bilinir
Saat farkı : Lütfen saatlerinizi 5 saat ileri alın.
Sıcaklık : Kasım- Mayıs arasında olan yaz aylarında sıcaklık ortalama 27-35 C Kışın ise sıcaklık 18-25 C arasındadır. Her mevsim yağmur görülür .
Nüfus : Yaklaşık 2 milyon 900 bin
Vize : Endonezya Türk vatandaşlarına vize uygulamıyor. Ancak ülke girişinde 6 ay geçerli olan pasaportunuz ve gidiş dönüş uçak biletinizi göstermeniz yeterli oluyor.
Alan kodu : 62 ‘ dir.
Bali adası, Endonezya’ya bağlı olan 15000 adadan sadece bir tanesidir. Dolayısıyla gittiğiniz görecek ve gezecek bir çok yer bulabilirsiniz. Adalar arası geçiş oldukça kolay bir şekilde yapılabilmektedir.
Bali’ye nasıl gidilir;

Türkiye’den yaklaşık 15 saatlik bir yolculukla ulaşılabilen Bali’ye İstanbul’dan direkt uçuş bulunmuyor. Bali uçak bileti ararken uçak bileti bulma motorlarının arama kutusuna Denpasar (DPS) yazmak gerek. Bali Ngurah Rai International Airport ya da diğer adıyla Denpasar Uluslararası Havalimanı, adanın başkenti Denpasar şehir merkezinin yaklaşık 20 dakika uzaklığında yer alıyor.

Türk Hava Yolları
ile Kuala Lumpur aktarmalı olarak Bali Adasına gidilebilir. Uçuş süresi uçuş saatine göre aktarmalara bağlı olarak 14-17 saat sürüyor.
Qatar Airways ile Katar’ın başkenti Doha aktarmalı Bali’ye gitmek mümkün. Qatar Airways ile uçuş ortalama 15 saat ile 17 saat arasında aktarma süresine bağlı olarak değişiyor. En uygun Bali uçak bileti fiyatları genelde Katar Havayolları ile bulunuyor.

Singapore Airlines
ile Singapur Bali’ye gitmek diğer bir alternatif. Singapur aktarmalı Bali yolculuğu 15 saat civarında sürüyor.

Emirates
ise Dubai aktarmalı Bali Adası’na uçuyor. Emirates ile Bali yolculuğu 19 saat ile 21 saat arasında değişiyor.
Gezilecek önemli yerlerinden bazılar şunlardır;
1. Pura Besakih Tapınağı

2. Gunung Agung Dağı

3. Kuta Plajı (parlak beyazlıkta tertemiz kumlarıyla tanınır)

4. Maymunlar Ormanı

5. Tanah Lot Tapınağı

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.