En İyi 10 Doğum Kontrol Yöntemi

Günümüzde özel yaşantılarımız da kimi insanların başına gelen en temel sorunlardan biridir. Birçok kişi yıl içerisinde istenmeyen gebeliklere maruz kalmaktadır. İşte sizlerin yaşadıkları bu sorunlara hep birlikte çözüm arayarak bu konuda en iyi 10 doğum kontrol yöntemlerini vereceğiz. 

  • Hap ve Mini Hap 

Her gün düzenli olarak alınması gerekmektedir. Doğru kullanıldığı takdirde çok etkili bir yöntemdir. Kadında yumurtlama ve döllenmeyi engellemektedir.  

  • Aylık İğne 

Adetin ilk yedi günü içerisinde tercihen ilk gününde uygulanması gerekmektedir. Düzenli olarak ayda bir kez, kas içine enjeksiyon ile uygulanmaktadır. Aylık periyodlarda düzenli kullanıldığı takdirde döllenmeyi engellemektedir. 

  • Üç Aylık İğne  

Düzenli olarak üç ayda bir kas içine enjeksiyon ile uygulanmaktadır. Yumurtlama ve döllenmeyi engeller.  İğneler kesildikten sonra, tekrar gebe kalmak, ortalama dokuz ay gecikebilir. Yumurtlama ve döllenmeyi engeller. 

  • Deri Altı Kapsülleri  

Kolun iç kısmına yerleştirilen ve kibrit çöpü büyüklüğünde silikon çubuklardır. Gebelik şüphesi olmayan herhangi bir günde, tercihen adetin ilk yedi günü içinde uygulanır. Adet kanaması miktarında azalma, ara kanamalar ve lekelenmeye neden olabilir. 

  • Rahim İçi Araç 

Rahim içine yerleştirilen küçük plastik bir araçtır. Bakır ve hormon içeren tipleri vardır. Döllenmeyi önler ve bu konuda ki en etkili yöntemlerden biridir. Çıkarıldığı andan itibaren gebe kalma ihtimali yüksektir. Kadınların gebe olmadığı herhangi bir günde uygulanabilir. Tercihen adetin ilk günü olarak önerilmektedir.  

  • Kondom 

Erkekler tarafından kullanılmak üzere bir çeşit lastikten yapılmış çok ince ve esnek bir kılıftır. Cinsel ilişki sırasında, meni içindeki erkek tohum hücrelerinin (sperm) kadının vajinasına geçmesini engeller. Her cinsel ilişki için yeni kullanılmamış bir kılıf kullanılır. Kılıf sertleşmiş erkeklik organına, kadının vajinasına hiç temas etmeden önce takılır. Boşalma sonrası organ gevşemeden çıkartılmalıdır. Bu yöntemin doğru kullanılması önemlidir. Çünkü kılıf rahim içindeyken sürtünme sonucu çıkarsa hamile kalınabilir. 

  • Diyafram 

İnce lastikten yapılmış, rahim ağzını örten kubbe şeklinde bir araçtır. Cinsel ilişkiden önce yerleştirilir ve ilişkiden en erken altı saat sonra çıkarılır. Doğru kullanılırsa, aynı diyafram yıkanıp kurulanarak iki yıl süreyle kullanılabilir. 

En İyi 10 Doğum Kontrol Yöntemi
En İyi 10 Doğum Kontrol Yöntemi
  • Kadın Kondomu 

İnce, şeffaf, yumuşak plastikten yapılmış, uçları halka ile gerilmiş kılıf şeklinde bir araçtır. Cinsel ilişki öncesinde, kadının vajinasına yerleştirilir. Cinsel ilişki sırasında, meni içindeki spermlerin kadının vajinasına dökülmesini engeller. 

  • Spermisitler  

Erkek tohum hücrelerini vajina içinde etkisiz hale getirerek gebeliği önler. Her cinsel ilişki için uygulama tekrarlanmalıdır. 

  • Kadında Tüplerin Bağlanması  

Artık çocuk istemeyen çiftlerde, kadınların yumurtalık kanallarının/tüplerin ameliyatla  bağlanmasıdır. Tüpler bağlandığı için yumurta, erkek tohum hücresi (sperm) ile karşılaşmaz. Böylece  döllenme engellenir. En iyi 10 doğum kontrol yöntemlerinden birini kullanarak hamile kalmanızı engelleyebilirsiniz.

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.