Bilimselliği Kanıtlanan 10 Kolay Yol İle Kilo Verme Yöntemleri

  Bilimselliği Kanıtlanan 10 Kolay Yol İle Kilo Verme Yöntemleri
Hepimiz kısa sürede diyet yapmaya karar verip bir türlü devam ettiremiyoruz değil mi? Bunun yerine kısa sürede biten diyetler yerine yaşam tarzınız haline gelecek diyetler tercih etmeliyiz. Dönem dönem yepyeni diyet trendleri ortaya çıkmakta bunların kaç tanesi gerçekten sağlıklı ve kalıcı şekilde kilo vermemize yardımcı olabiliyor dersiniz?
Hızlı ve kısa süreli olan diyetler bizim aç kalmamıza ve yaşam standartlarımızı bozup sağlığımıza maalesef zarar vermekte. Kısa süreli sağlığımızı olumsuz etkileyecek diyetler yerine yemeğe bakış açımızı değiştirerek ömür boyu kalıcı hale getirebileceğimiz sağlıklı bir beslenme rutini kazanmak en doğrusudur. Bunun içinde günlük yaşantımızda uymamız gereken bazı yöntemler vardır. Gelin bunlara hep birlikte bakıp sağlıklı bir diyete adım atalım ne dersiniz?
1-Bol bol su için
Su içmek başlıca yaşam kaynağımızdır. Her gün bol bol su içmek metabolizma hızını arttırıp daha çok kalori yakmamıza yardımcı olup kilo vermeyi hızlandırmaktadır.
2- Kahvaltıda yumurta yiyin
Sabahları yumurta yemek gün boyu sizi tok tutmaya yardımcı olur. Gün içinde daha az kalori almanıza ve kilo vermenize yağ yakmanıza yardımcı olmaktadır. Sabah kahvaltısını mutlaka edin ve kesinlikle atlamamalıyız.
          3- Kahve tüketin
Konu kahveye gelince ortaya hep başka fikirler atılıyor olsa da her gün şekersiz, sütsüz, kremasız siyah kahve veya türk kahvesi içmek yağ yakma oranını arttırmaktadır. Kafein metabolizmayı hızlandırıp antioksidanları da beraberinde getirmektedir
4- Yeşil çay için
Yeşil çayın diyet üzerindeki etkisi her zaman bilinir. Egzersiz yapmadan önce bir bardak yeşil çay içmek metabolizmayı hızlandırır.
5-  Tatlandırıcı ve şeker kullanımını azaltın hatta kullanmayın
Günümüzde şeker kilo almadaki en önemli etken olarak biliniyor. Yapay tatlandırıcılar ise diabeti, obezite ve kalp hastalıklarını doğrudan ilişkilendiriliyor. Tatlandırıcı ve şeker kullanımından kaçının.
6- Karbonhidratları azaltın
Hamur işlerini ve tahıl değerlerini kaybetmiş gıdaları az tüketmekte fayda var. Araştırmalar sonucu çok fazla karbonhidrat tüketmek kan şekerini bir anda tükettiği için kısa sürede acıkmaya ve kilo almaya sebep olur.
7- Direncinizi arttıracak egzersizler yapın
İyi bir diyet programı ile kilo verirken kas kaybını önleyecek ağırlık kaldırma gibi egzersizleri yapabilirsiniz.
8- Sebze ve meyveler tüketin
Sebze ve meyvelerin çoğu sudan oluşmaktadır bu demek oluyor ki bir yiyecekten ne kadar az kalori alınırsa o kadar çok yenir ve kilo almaya yardımcı olmaz.
9- Yavaş yavaş çiğneyin
Yeterince yemek yiyip kısa süre sonra hala aç kaldığınızı hissettiğiniz oluyor mu? Bunun sebebi beyine tokluk sinyallerinin daha sonra gitmesidir. Çok hızlı yemek yendiğinde sinyal daha sonra gidiyor ve biz daha çok yemek yiyoruz. Yemekleri yavaş yavaş ve lokmaları uzun süre çiğneyerek daha az yemek yemeye daha az kalori almamıza yardımcı olup kilo vermemizi sağlar.
10- İyi uyuyun
İyi ve yeterli gece uykusu herkes sağlığı için önemlidir. Ayrıcı az uyumak çocuklarda ve yetişkinlerde obezite ile ilişkilendirilmektedir. İdeal uyku süresi 7-8 saattir. Ayrıca egzersiz iyi bir uyku kalitesi sağlamaktadır.

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.