Avukat Katibi, Nasıl Olunur? Ne İş Yapar?

Avukat katipliği de merak edilen mesleklerden birisidir. Bu yazımızda Avukat Katibi nasıl olunur ve ne iş yapar? Sorusunu ele alacağız.

Avukat Katibi, Nasıl Olunur? Ne İş Yapar?
Avukat Katibi, Nasıl Olunur? Ne İş Yapar?

Bir meslek düşünün ki avukatlığın en büyük gereklerinden birisi olarak nitelendirilir. Evet bu meslek avukat katipliğidir. Bu nedenle bu mesleğin avukat odalarının iş ve idare faaliyetlerini tanımakla olacağını söyleyebiliriz. Mesleğin tanımını yapmadan önce katip terimin tarihsel bir terim olduğunu bilmeliyiz.   

Avukat Katibinin görev alanları ve sorumluluklarını öğrenerek Avukat Katibi ne iş yapar? Sorusunu daha detaylı inceleyebiliriz. Avukat Katibi avukatın almış olduğu davaları kontrol eden icra dosyalarını yürüten, adliyeye giderek dava için gerekli olan tüm işleri yürüten, ve avukat için gereken tüm işlemlerde yardımcı olan kişidir. Görev ve sorumlukları sırasıyla şunlardır. 

  • Avukatın duruşma programını düzenler 
  • İcra dosyalarını takip eder 
  • Gerekli olan evrakları düzenler 
  • Müvekkil ile avukatın görüşmesini sağlar 
  • Makbuzları hazırlar 
  • Randevuları düzene koymak 
  • Adliyeden gelen dava dosyalarıyla birlikte yazı dosyaları hazırlar 
  • Adliyeye giderek evrak işlerini düzenler 
  • Telefon ve mail gibi iletişim araçlarını yönetir 

Tüm bu görev ve sorunlulukların düzenli bir iş akışı sağlamak zorunda olan Avukat Katibi kısaca avukat yardımcısı olarak da tanımlayabiliriz. Daha çok avukat bürolarında çalışma alanı bulan bu mesleği yapmak isteyen insanların artışı da avukatlık mesleğinin özelleşmesiyle paralel olarak düşünebiliriz. Bu nedenle bu mesleği yapmadan önce avukatlık mesleğini de iyi bilmek gerekir. 

Avukat Katibi İş Olanakları Nelerdir? 

Avukat katibi iş olanakları gereken ölçüdedir. Bu nedenle Avrupa Katibi mesleğine göz atmadan önce bu mesleğin iş olanaklarına da göz atmakta fayda var. Avrupa Katibi iş olanaklarına baktığımızda daha çok avukatlık bürosunda, hukuk müşavirliğinde, özel işletmelerin hukuk servislerinde, icra takip servislerinde, adliye teşkilatı ve barolarda iş bulabilirler.  

Avukat katipliğinin iş olanakları gördüğünüz üzere baya geniş bir alana yayılmıştır.  

Avukat Katibi Nasıl Olunur? 

Avukat Katipliğinin ne iş yaptığını, görev alanı ve sorumluklarından sonra bir diğer merak edilen soru da Avrupa Katibinin nasıl olunduğuyla ilgilidir. Avukat Katibi olmak için meslek yüksekokullarının Adalet Bölümünden mezun olmak gerekir. Fakat bazı özel iş yerleri lise mezunu kişileri de bu mesleği yapmak için almaktadır.

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.