Tıbbi Mümessil Nedir? Ne İş Yapar? Görevleri Nelerdir?

Çağımızın en cazip mesleklerinden olan Tıbbi Mümessil mesleği ile ilgili merak edilen Tıbbi Mümessil Nedir? Ne İş Yapar? Görevleri nelerdir? Konularından kısaca bahsetmek istiyoruz.

Tıbbi Mümessil Nedir? Ne İş Yapar? Görevleri Nelerdir?
Tıbbi Mümessil Nedir? Ne İş Yapar? Görevleri Nelerdir?

Tıbbi Mümessil nedir? Ne İş yapar? Görevleri Nelerdir? Sorularını cevaplayalım. Tıbbi Mümessil; medikal firmalar tarafından üretilen tıbbi cihaz, medikal ürün ve ilaç gibi ürünleri sağlık ocakları, hastaneler ve klinikler gibi kurumlara pazarlamasını yapan kişilere denir. Tıbbi Mümessil olmak için Üniversitelerin ilgili fakültelerinde bulunan Tıbbi Tanıtım ve Pazarlama ön lisans bölümünü bitirmeleri gerekir. Ya da 4 yıllık fakülte mezunları da mümessil olabilir. Burada önemli olan kişinin pazarlama ve tanıtım yeteneğinin olması ve diksiyonun düzgün olmasıdır.  

Tıbbi Mümessil Ne İş Yapar? Görevleri Nelerdir? 

Tıbbi mümessillik mesleği prestijli bir meslektir. Tıbbı Mümessil ne iş yapar? Görevleri nelerdir? Merak edilen soruları cevaplamaya çalışalım. 

Tıbbi mümessil ne iş yapar? Görevleri nelerdir? Bu mesleğin dışarıdan cazibesine kapılan kişilerin merak ettiği konular arasındadır. Tıbbi mümessilin en önemli görevi firmasının ürününü en iyi şekilde karşı tarafa tanıtmaktır. Bunu n için kişinin insan ilişkileri ve sunum yeteneği çok iyi olmalıdır. Bunun dışında aşağıda belirtilen konulardan da sorumludurlar. 

  • Tanıtım ve satış için gidilecek yerleri belirlemek ve örnek mamulleri tanıtarak, katalog üzerinde anlatmak. 
  • Pazarlanacak ve tanıtılacak ürünlerin ya da ilaçların tüm bilgilerini öğrenmek ve araştırmak 
  • Ziyaret edeceği tüm eczane, hastane ve özel kurum ve kuruluşları belirleyerek o doğrultuda planlama yapmak 
  • Yaptığı tüm ziyaretleri ve tanıtımlar hakkında rapor yazmak ve ilgili bölüm amirine iletmek 
  • İlacın fiyatı, ödeme koşulları, kredi şartları ve fiyatlar üzerinde meydana gelebilecek değişiklikleri karşı tarafa anlatmak.

Tıbbi Mümessiller Nerelerde Çalışabilirler? 

Tıbbi Mümessiller genel olarak ilaç ve ürün tanıtımı yapmak için sürekli gezici olarak çalışırlar. Tıbbi mümessiller nerelerde Çalışabilirler? Sorusunun yanıtı pek çok yerde çalışabilirler.  

Tıbbi mümessiller tüm ilaç firmalarında, medikal ürün satan firmalarda ve çeşitli laboratuarlarda çalışabilirler.  İş olanakları kamu kurumlarında fazla olmasa da KPSS sınavı ile alan yerlerde bulunmaktadır.  Sürekli ziyaret yaptıkları için kendilerine özel arabalar tahsis edilir.  İmkânları ve kazancı açısından cazip olan bu mesleği pek çok kişi tercih etmektedir.

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.