Adli Tıp Uzmanı Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları Ne Kadar?

Tıp Fakültesini bitirdikten sonra adli tıp dalında uzmanlık yapmış kişilere Adli Tıp Uzmanı denir. Bu yazıda Adli Tıp uzmanı nedir? Ne iş yapar? Maaşları ne kadar? Soruları hakkında bilgi vermek istiyoruz.

Adli Tıp Uzmanı Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları Ne Kadar?
Adli Tıp Uzmanı Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları Ne Kadar?

Bu yazımızda Adli Tıp Uzmanı Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları Ne kadardır? Sorularının cevaplarını kısaca vermeye çalışalım. Adli Tıp Uzmanı olmak için öncelikle tıp fakültesini bitirmeniz gerekir. Daha sonra Tıpta Uzmanlık sınavına girerek 4 yıllık Adli Tıp Uzmanlık eğitimi almak zorundadırlar. 

Adli Tıp Uzmanı öncelikle yargı organlarına tıbbi alanda bilirkişi hizmeti vermektedir. İşlenen suç mahallinden toplana tüm kanıtları inceleyerek, bildiği tıbbi bilgi ve yöntemlerle analiz eder. Tüm bu yapılan analizleri yargı organlarında kullanılmak üzere sunmakla görevlidir.  

Adli Tıp Uzmanı Ne İş Yapar? 

Kişiler Tıp fakültesini bitirdikten sonra TUS yani tıpta uzmanlık sınavına girerek dallarını seçerler. Adli Tıp uzmanı ne iş yapar? Sorusunu kısaca cevaplamaya çalışalım. 

Adli Tıp Uzmanı ne iş yapar? Mesleğe ilgi duyanların en merak ettiği konudur. Adli Tıp Uzamanı olmak için tıp fakültesinden sonra TUS sınavı ile Adli Tıp Uzmanlık eğitimi almak zorundadırlar. Adli Tıp Uzmanı birey ve toplumun hukuk sorunları çözümlenmesinde bilimsel teknikler kullanarak, tıbbi kanıtlar sunarlar. 

 Başlıca görevleri arasında;  Olay yeri incelmesi yapmak, olay yerinden kanıtları toplamak bunlar kan, kıl, deri, idrar, parmak izi ve doku parçaları olabilir. Kişiye otopsi yapmak, kriminalistlk ve balistik incelemeli yapmak görevleri arasındadır. Hâkim, Savcı, Avukat, Adli Psikolog ve suç soruşturmasında yer alan kolluk kuvvetlerine tavsiyelerde bulunur. DNA testi, babalık testi gibi kimlik tespiti incelemeleri yapmak ta görevleri arasındadır. Kanıt analizlerine dayanarak raporlar hazırlar. 

Adli Tıp Uzmanı Maaşları Ne Kadar?  

Görev yoğunluğu oldukça fazla olan Adli Tıp Uzmanları yoğun çalışırlar. Bu yüzden Adli tıp Uzmanı maaşları ne kadar? En merak edilen konular arasındadır. 

Adli Tıp Uzmanı Maaşları Ne Kadar? Bu mesleği tercih etmek isteyenler için çok önemli bir konudur. Yeni başlayan bir Adli Tıp Uzmanı 3000 TL gibi bir maaş alır. Fakat bu sabit maaşıdır. Adli Tıp Uzmanı aynı zamanda gittikleri olay yeri ve sayısına göre ek ücret de alırlar. Kıdem ve derece artıkça maaşlar da yükselir. Adli Tıp Uzmanı Sadece devlet kurumunda çalışabilirler.

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.