Gençlere Devlet Destekli Çeyiz Hesabı

Gençlere Devlet Desteği: Çeyiz Hesabı

Çeyiz Hesabı 16 Aralık 2015’te resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Yönetmeliğe göre gençlerin birikimleri %20 varan oranlarda ve 5000 liraya kadar devlet tarafından desteklenecektir. Çeyiz hesabı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına ve mavi kart sahiplerine yönelik bir mali destek sağlamaktadır. Gençlerin bu hesaptan faydalanabilmeleri için 27 yaşından önce ilk evliliklerini yapmaları gerekiyor. Devletin sağladığı bu destekten faydalanmak için gençlerin ilk evliliğini yapmaları koşulunu sağlamaları gerekiyor. Evlendikten sonra bu evliliğin ilk evliliğiniz olduğunu nüfus dairesinden aldığınız belge ve evlilik cüzdanınızla bankanıza başvurulması gerekiyor. İki ay içerisinde hesaptan para çekilmeye başlanabilir.

Çeyiz hesabı Nasıl Açılır?

Çeyiz hesabından faydalanmak için yurt içindeki tüm bankalara nüfus cüzdanlarıyla TL cinsinden katılım fonu ya da mevduat hesabı açtırmak yeterlidir. 18 yaşından küçük çocuklar içinde velileri veya vasileri tarafından hesap açılabilecek. Çeyiz hesabı bankalar arasında taşınamayacak. Hesabın ilk açıldığı anda 15.000 liraya kadar olan miktar tek seferde yatırılabilecektir. Sistemde en az 3 yıl kalma zorunluluğu var.

Ödemeler Nasıl Olacak?

Resmi gazetede yayınlanan yönetmeliğe göre ödemeler aylık ya da 3’er aylık yapılabilecek. Aylık En az 100, en çok 1000 lira ödenebilecek. Devlet katkısı şu şekilde uygulanacak. 3-4 yıl arasında yapılan birikimin %10’u, 4-5 yıl yapılan birikim %15’i, 5 yıl ve üzeri yapılan birimin %20’si kadar destek sağlanacaktır. Destek miktarı 5 bin lirayı geçemeyecektir.

Çeyiz Hesabının Sona Ermesi

Aylık Ödeme tercih edenlerde bir yıllık sürede 3 kez ödemelerin aksatılması, 3 aylık ödeme tercih edenlerde ise, iki kez ödemenin aksatılması durumunda ayrıca; bir yılda 2 den fazla çeyiz hesabından para çekilmesi ve toplamda olması gereken tutarın altına düşmesi durumlarında çeyiz hesabına devlet katkısı yapılmayacaktır.

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.