Ağlamanın Faydaları

Ağlamak, canlıların verdiği en doğal tepkilerden biridir. Öyle ki canlılar üzüldüğünde, canları acıdığında veya mutsuz hissettiklerinde bu hislerini göz yaşları ile açığa çıkarıyorlar. Genel olarak hayvanlar alemine bakıldığında onların da hislerini bu şekilde yansıttığını görüyoruz. Ağlamak çoğu kişi tarafından yanlış bir davranış olarak görülse de ağlamanın faydaları da olduğunu biliyor muydunuz?

Ağlamanın Faydaları ve Zararları
Ağlamanın Faydaları ve Zararları

Bu makalemizde sizler için en çok merak edilen konulardan olan ağlamanın faydaları, ağlamanın faydaları ve zararları, ağlamanın faydaları nelerdir, ağlamanın faydaları var mı gibi konuları detaylı bir şekilde ele aldık. İşte ağlamanın faydaları 

  • Ağlarken Mutluluk Hormonu Sağlanır 

Ağlamak, mutluluk hormonu olarak da bilinen endorfin isimli hormonun bol miktarda salgılanmasını sağlamaktadır. Endorfin hormonu, isminden de anlaşılacağı üzere insana neşe verir ve bir rahatlama sağlamaktadır. Eğer dikkat ettiyseniz ağladıktan sonra insanın içini bir huzur kaplar ve sakinleşir. Hatta çoğu zaman uykumuz gelebilir. Bunun nedeni ağladıktan sonra bol miktarda salgılanan endorfin hormonudur. 

  • Ağlamak Rahatlatır. 

Yukarıda da bahsedildiği üzere ağlamak sinirlerin de boşalmasına neden olur ve bu nedenle insanı rahatlatırKişi, üzüntülerini ve dertlerini ağlama yoluyla içinden attığında kişinin içini huzur kaplayabilir. Psikologların çalışma mantığı da aynı bu şekildedir. Sizi ağlatarak rahatlamanızı ve psikolojinizi iyileştirmeyi amaçlarlar. 

  • Ağlamak Sakinleştirir. 

Ağlamak, salgılattığı endorfin hormonu nedeniyle aynı zamanda sakinleştirmektedir. Ağladıktan sonra kişinin üstüne gelen halsizlik ve uyuma isteği de bu yüzdendir. Sakinleşen insanın hiçbir şey yapası gelmez. 

  • Ağlamak Vücutta ki Toksinleri Attırır. 

Vücut zaten toksinleri boşaltım yolları, terleme gibi araçlarla sürekli atmaktadır. Bu nedenle ağlayarak toksin mi atılırmış gibi bir soru sorabilirsiniz. Ancak bu doğrudur. Ağlamak, özellikle göz kanallarında biriken toksinlerin vücuttan uzaklaşmasına ve daha sağlıklı gözlere destek sağlar. Uzmanlar, kişilerin ağlamaktan çekinmemesini önermektedir. 

  • Ağlamak İnsan İlişkilerinizi Güçlendirir. 

Bu madde size oldukça saçma gelebilir ancak insan ilişkilerini güçlendirmesi, ağlamanın faydaları arasında yer almaktadır. Ağlamak, çoğu kişi için oldukça özel ve gizli yapılması gereken bir şey olarak görülür. Bu nedenle yanında ağladığınız insanlarla olan bağlarınızın güçlenmesi muhtemeldir. Ayrıca özellikle kötü hissettiğiniz ve sinirli olduğunuz bir günde ağlamak sakinleşmenize, dolayısıyla insanlara daha iyi davranarak onlarla olan bağlarınızın güçlenmesine de destek olur. 

  • Ağlamak İritanları Atar. 

Ağlamak, gözyaşı ve burun kanalı aracılığıyla yapılır. Bu kanallarda çoğu zaman bakteriler ve iritanlar bulunabilir. Göz yaşları hem göz hem de burundan çıktığından, bu damlacıklarla birlikte kanallarda biriken iritan ve bakterileri de vücuttan atmış olursunuz.  

  • Ağlamak Hastalıkları Önler. 

Ağlamak, kalp, damar, mide ve kemik hastalıkları başta olmak üzere diğer birçok hastalığı önlemektedir. Size oldukça saçma gibi gelse de ağlamak bir sakinleştirici olmasının yanı sıra aynı zamanda da bir hormon düzenleyicisidir. Hormon düzenleyici özelliği sayesinde ağlamak, bu hastalıklara neden olan hormonları vücuttan uzaklaştırarak hastalıkları önlemektedir.

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.