Kısa Film Çekmenin İncelikleri

 

Kısa Film Çekmenin İncelikleri

 
Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile birlikte kısa film çekmek çok daha popüler bir hale geldi. Artık telefonlarda 4k kalitesinde çekim yapmak mümkün hale geldi. Aynı zamanda kurgu aşamasında birçok ücretsiz veya uygun fiyata sahip olabileceğimiz bir çok kurgu programı bulunmaktadır. Bu sayede son zamanlarda kısa film çekmek daha popüler olmuş durumda. Peki kısa film nedir ve kısa film çekmenin incelikleri nelerdir?
 
Sinema tarihi ilk olarak kısa filmler ile başlamıştır. Kısa filmler süreleri, uzun metraj filmlerden daha kısa olan filmlerdir. Yaklaşık süreleri 30 dakika olsa da bu kısa filmi çeken kişiden kişiye değişmektedir. Kısa filmlerde sürenin kısıtlı olmasından dolayı anlatılmak istenen öyküyü daha belirgin bir şekilde işlememiz gerekmektedir. Kısa filmlerin avantajlarının olduğu kadar dezavantajları da vardır. Kısa filmler sürelerinin kısa olması ve film için ayrılan bütçenin diğer filmlerden daha az olması, kısa film çekmenin zorlukları arasındadır.
 

 Kısa Filmin Evreleri

 
-Konunun seçilmesi,
-Senaryonun hazırlanması,
-Film için ayırılacak olan bütçenin hesaplanması,
-Çekim formatının belirlenmesi,
-Cast seçimi ,
-Çekim yapılacak mekanların belirlenmesi ve gerekli olan malzemelerin temin edilmesi,
-Çekim süreci,
-Kurgu süreci,
-Yayın dağıtım süreci,
 

 Kısa Film Çekmenin İncelikleri Nelerdir?

 
Kısa film çekerken devamlılık çok önemlidir. Farklı zamanlarda çekilen ama kurguda ard arda gelecek karelerin birbiri ile çatışmaması gerekir. Mesela üzerinde siyah bir t-shirt olan oyuncunun bir sonraki karede mekan ve zaman değişmediği sürece kırmızı bir t-shirt ile görünmesi izleyicinin dikkatinden kaçmayacaktır. Anlatılmak istenen hikayeyi kısıtlı bir zaman içerisinde anlam bütünlüğünü bozmadan anlatmak zorundasınız. Öncelikle anlatılması istenilen konuyu anlatıp süre kalırsa ek olarak bilgi vermeyi deneyin. Çekimlerde görüntü ile anlatmadığınız durumları, duyguları üst ses olarak anlatmaktan kaçının.
 

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.