Hangi Yaşta Hangi Oyuncak?

Çocukların gelişiminde oyuncakların çok büyük katkısı bulunmaktadır. Doğru oyuncak seçimi çocukların hem zihinsel gelişiminde hem de fiziksel gelişiminde oldukça önemlidir.

Hangi Yaşta Hangi Oyuncak?
Hangi Yaşta Hangi Oyuncak?

Çocuklar için oyuncaklar iletişimin bir parçasıdır. İletişim kurma becerilerinin artması için oyuncaklar çok önemlidir. Çocuklar bazen anlatamadıklarını oyuncaklar üzerinde oyun oynarken anlatabilirler. Bu yüzden çocuklar için doğru oyuncak seçimi önemlidir. Her oyuncak, her yaş grubundaki çocuklara uygun olmayabilir. Hangi yaşta hangi oyuncağın kullanılacağını bilmeli ya da öğrenmelisiniz.  

0-6 Aylık Bebekler İçin Oyuncak Seçimi  

Bebekler doğduklarından itibaren işitme ve görme becerileri ilk iki ayları boyunca gelişmektedir. İlk iki ay boyunca bebeklerin ışık ve sesi algılamaya başlarlar. İlk iki ayda renkleri, sesleri, algıladıklarından dolayı çok fazla ses çıkarmayan çıngıraklar kullanabilirsiniz. İlk iki aylarından sonra görme duyuları daha çok gelişir ve etraftaki nesneleri, çevresindeki insanları incelemeye başlarlar. Renkler daha çok ilgilerini çekmeye başladığı için bu aylarda renkli oyuncaklar seçebilirsiniz. İkinci aydan sonra bez bebek gibi pelüş olmayan oyuncakları tercih edebilir, müzik kutusu gibi rahatsız etmeyen sesli oyuncakları da tercih edebilirsiniz. Bebeklerde oyuncak seçimi oldukça önemlidir. Bu yüzden de gelişimi için uygun oyuncaklar kullanmalısınız.  

6-12 Aylık Çocuklar İçin Oyuncak Seçimi  

Altıncı aydan sonra bebeklerin kasları gelişir ve bebekler daha çok hareket etmeye, emeklemeye, dönmeye başlamaktadır. Bu yüzden de bebekler artık tutabilecekleri oyuncaklarla oynayabilirler. Altıncı aydan sonra çocuklara artık küp, plastik top gibi elleriyle tutabilecekleri oyuncaklar verebilirsiniz.  

1-2 Yaş Çocuklar İçin Oyuncak Seçimi  

1-2 yaş çocuklarının motor becerilerinin gelişimi için doğru oyuncak seçimleri yapmalısınız. 1-2 yaş çocukları artık itme, çekme ve yürüme gibi becerileri kazanırlar. Bu yüzden de fırlatabilecekleri, vurabilecekleri oyuncaklar seçmelisiniz. 1-2 yaş çocuklarının zihinsel gelişimleri için puzzle gibi eğitici oyunlar seçebilirsiniz. Aynı zamanda bebekler, arabalar, bloklar gibi oyuncaklar da 1-2 yaş grubu çocuklar için ideal oyuncaklardır. 18. Aydan sonra çocuğunuzla oyunlar oynayabilir onlarla konuşabilirsiniz.

3-6 Yaş Çocuklar İçin Oyun Seçimi  

Çocuklar artık konuşmaya başlarlar. Bu yüzden de çok fazla soru sormaya ve etrafındakileri merak etmeye başlarlar. Çocukların soru sormasına izin verin. Soru sordukça iletişim becerileri ve özgüvenleri artmaktadır. Bu yüzden de elinizden geldikçe doğru cevaplar verin. Bu yaş çocuklar için oyuncak seçimi oldukça önemlidir. Zihinsel gelişimleri için puzzle, hafıza oyunları, boyama, müzik aleti gibi gelişimlerini arttıracak oyuncaklar kullanabilirsiniz.

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.