Depresyon Sebepleri


Depresyonun Başlama Sebepleri;

 1. Dönüşü olmayan kayıplar: Bu tabir, ölüm, boşanma gibi telafisi olmayan ya da imkansız gibi görünen sebepleri içeriyor.
 2. Açığa vurulmayan kızgınlıklar: Depresyon içe dönük kızgınlık olarak da tarif edilebilir. Hiç kızmayan, sinirlenmeyen durum ne kadar kötü olursa olsun tepki vermeyen güzel insanların depresyona girme olasılığı daha büyüktür. İyi anlaşılır biri olmak başka şey, kızgınlığını gizlemek başka bir şeydir. Kendini ifade etmeme durumu depresyona sebep olabilir.
 3. Biyolojik sebepler: Depresyonun biyolojik sebepleri de mevcut. Beyinde serotonin, dopamine gibi salgıların eksikliği depresyona sebep olabilir. Bu salgılar beyinde ki sinir iletişiminden sorumludur ve eksikliği depresyona sebep olabilir.
 4. Genetik Sebepler: Genetik zayıflıklar depresyona sebep olabilir.
 5. Kadın olmak: Kadınlar erkeklere göre daha çok depresyona girerler.
  6.Stres: Stres depresyona sebep olan önemli etkenlerden biridir.
 6. Mükemmelcilik: Her şeyin mükemmel olmasını isteyenler ve gerçekçi olmayan planlar yapanlar depresyona daha kolay yakalanırlar.
 7. Bağımlılık, diğer hastalıklarla mücadele ediyor olmak depresyon olasılığını arttırır.


Depresyonun Tedavisi;
Depresyonun en iyi tedavisi bence bir psikologa danışmaktır. Hoş ülkemizde kendisi psikolojik sorunları olan bir çok psikolog mevcut olsa da… (ben bir kaç tanesini tanıyorum.) Ama çok sık depresyona giren biriyseniz sürekli psikologa gitmek zor olacaktır. zaten çevrede fazla yok. O zaman kendi kendinizi tedavi etmenin vakti gelmiştir.

İnsan Bedeninde Etkilediği Kısımlar;

 1. Beslenme: Diğer depresyon yazılarına bakarsanız bunu en sona atarlar liste de ama bence en önemlisi budur. Sebepler kısmında bahsi geçen beyinde salgılanan serotonin, dopamine gibi maddeler bazı besinleri fazlaca tüketilerek kazanılabilir. Peki hangi besinlerde olur bu maddeler? Şaşıracaksınız ama oğul otu, elma… Ayrıca omega yağları, b6 b12 vitaminleri, folid asit, C vitamini, magnesium maddelerinin bulunduğu besinleri tüketmeniz depresyon döneminde beslenme açısından iyi olacaktır.
 2. Arkadaşlar, gezme-tozma: Depresyon dönemlerinde yalnız kalma isteği doğaldır çünkü yaptığınız hiçbir şeyden zevk almaz, kimseyle konuşmak istemezsiniz. Ama bu dönemi atlatmanın en iyi yolu bunları yapmaktır çünkü arkadaşlarla olmak bir şeyle meşgul olmak kafanızdaki sizi depresyona götüren sebepten uzaklaşmanızı ve rahatlamanızı sağlar.
 3. Spor: Halk arasında dolaşan genel bir kural vardır; Beyin çalışırken vücut, vücut çalışırken beyin dinlenir. Bu spor yaptığımızda beynimizin dinlenmeye geçmesini sağlar ve ruhsal sorunlarımızdan uzaklaşmamızı sağlar.
  4.Meditasyon: Meditasyon da etki bakımından sporla aynı sonuçları getirir. Sizin bir şeye odaklanmanızı sağlayarak sorunlarınızdan uzaklaşmanızı sağlar.
 4. Kendini ifade etmek: Sebepler kısmında bahsettiğimiz gibi depresyonun sebeplerinden birisi kızgınlıklarını içine atmaktır. Bu sebebi yok etmenin yolu da kızgınlıkları ve duyguları göstermek olur doğal olarak.

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.