Amasya Tarihi Camileri

Gümüslü Cami

Taceddin Mahmut Çelebi tarafindan 1326 yilinda yaptirilan cami Amasya’da bulunan ilk Osmanli Dönemi eseri oldugundan önem tasir. Kesme tastan kare plan semasina sahip cami kiremit örtülü ahsap kubbe ile kapatilmistir. Son cemaat yeri ahsap direkler üzerinde ve üçgen alinlikli bir çati ile örtülüdür. Revak kemerleri yikilmis, kemer yastiklari ortadadir. Kapi üstü mukarnaslarini yarisina kadar örten çok basik bagdadi bir kubbe bulunmaktadir. Kalem isleri son devirdendir.

Yörgüç Paşa Cami

Sultan II. Murat’in Vezirlerinden Atabey Abdullah oglu Yörgüç Pasa tarafindan 1428 yilinda yaptirilmistir. Kaliplar ve kemerler kahverengi tas ve beyaz mermerler periyodik olarak dizilmistir. Giris kapisinin üstünde geometrik motifler ve çiçeklerle süslenmis sagir pencerelerin altinda gayet ustaca yazilmis bir kitabe yer alir.
 

 

Bayezid Pasa Cami

Amasya Emiri Bayezid Pasa tarafindan 1414 yilinda yaptirilmistir. yapi pek az degisikliklerle Bursa Yesil Cami planina benzemektedir. Plani, arka arkaya iki kubbe, öndeki kubbenin yanlarinda ikiser küçük kubbesi ile tipik bir zaviyeli camilerdendir. Cephenin bazi yerleri mermer kaplamalai olup oldukca tezyini bis kubbeli abidevi bir son cemaat yerine sahiptir.

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.